Paralimpia: 10+1 meglepő tény, amiről talán te sem tudtál
A paralimpiai játékok testi és értelmi fogyatékosok, sérültek számára rendezett nemzetközi sportversenyek az olimpiai játékok mintájára.
Íme, néhány érdekesség erről a különleges sporteseményről:
1. A paralimpia születése: 1960 Róma
A paralimpiai játékok története meglepő módon egy háborús traumahelyzetben kezdődött.
Sir Ludwig Guttmann, egy zsidó orvos, aki a náci Németországból menekült Angliába, felismerte a sport rendkívüli erejét a sérült veteránok rehabilitációjában.
Bevezetett egy mozgásterápiát és ehhez kapcsolódóan az 1948-as londoni olimpiával egy időben Nemzetközi Kerekesszékes játékokat rendezett az Aylesburyben működő Stoke Mandeville kórház hadisérültjei számára.
Az egyszerű, barátságos versenyekből idővel egy nemzetközi szinten is elismert, nagy esemény, a Paralimpia fejlődött ki.
Az 1960-as római játékok óta a Paralimpia világszerte több millió ember életét változtatta meg, és a fogyatékossághoz fűződő előítéletek átalakításában is jelentős szerepet játszott.
Kép forrása: www.olimpics.com
2. 1976 Toronto: az első Paralimpia, melyen a kerekesszékes sportolók mellett látássérült és amputált versenyzők is részt vettek
A XXI. Olimpiai Játékok szervező bizottsága nem tudta felajánlani az olimpiát megrendező Montreal létesítményeit, ezért az ötödik paralimpiát Torontóban rendezték meg Ontario állam kormányának támogatásával.
A torontói játékokon (Torontolimpiad) 42 küldöttség 1600 sportolót nevezett, a tolószékes versenyeken 150 paralimpiai rekord dőlt meg, és 103 világrekord született.
Magyarország ekkor küldött először hivatalosan sportolókat a paralimpiai játékokra. A küldöttség, 12 sportoló és 3 kísérő személyzet a megnyitó ünnepséget követő harmadik versenynap után kénytelen volt elhagyni a játékok színterét, mert politikai okok miatt a Magyar Népköztársaság kormányának döntése alapján - fekete sportolókkal nem voltak hajlandóak versenyezni közös csapatban- extra államköltségen hazautaztatták a versenyzőket.
A három versenynap során Tauber Zoltán asztaliteniszező aranyérmet, Oláh József atléta bronzérmet szerzett. A rendezők az addig elért magyar eredményeket törölték a hivatalos protokollból.
Kép forrása: www.olimpics.com
3. A paralimpiai játékok szimbólumai különleges jelentéssel bírnak
A hagyományos olimpia jelképe 5 egymásba fonódó karika. A karikák a földrészeket szimbolizálják. A paralimpiai játékokat viszont az Agitos jelképezi: három hullám vagy vessző, amelyek piros, zöld és kék színűek. A paralimpiai játékok szimbóluma latinul annyit jelent: "mozgásban vagyok".
Kép forrása: www.olimpics.com
4. Miért Paralimpia és miért nem Paraolimpia?
Röviden azért, mert parallel (azaz párhuzamos) olimpia, vagyis paral + impia, nem pedig para + olimpia. Sokan úgy gondolják, hogy a paralimpia szó a "paraplégia" (orvosi kifejezés az alsó végtagok kétoldali bénulására) és az olimpia szavak összevonásából adódik. Ezért használják sokan helytelenül a "paraolimpia" kifejezést.
5. Az olimpiai és paralimpiai aranyérem… valójában ezüstből készül
A párizsi olimpián az aranyérem 523 gramm ezüstből készül, amit 6 gramm (az érem súlyának 1,3 százalékát kitevő) arannyal vonnak be. Az ezüstérmek 525 grammot nyomnak és azok valóban tiszta ezüstből készültek. A bronzérem kevesebbet nyom, csak 455 gramm, anyaga pedig réz, ón és cink ötvözete.
6. Létezik két olyan sportág, amelyet csak a Paralimpián játszanak
Ez a két sportág a boccia és a csörgőlabda.
A boccia 1984-ben került be a Paralimpia – akkor még fáklyajátékok – programjába. Eredetileg a súlyos agyi bénulásban szenvedők számára tervezték, de ma már a legkülönbözőbb fogyatékkossággal élő játékosok is játszák.
Nem ismered a bocciát? Olvasd el erről szóló cikkünket és tudj meg mindent erről a nagyszerű sportról!
https://ertekmarket.hu/blog-ertekmarket-2/kulonleges-sportok-kerekesszekkel-belteri-sportok
A csörgőlabdát mindkét nem vak és látássérült sportolói játsszák.
A pályán csapatonként egyszerre három játékos lehet, a játék célja, hogy a labdát az ellenfél kapujába gurítsák, kézzel.
A labdában található csörgők segítik a játékosokat, ezért a mérkőzés közben a közönségnek csendben kell maradni.
A játékosok szemét bekötik, hogy minden (különböző fokú) látássérült játékos egyenlő esélyekkel játszhasson.
Kép forrása: www.olimpics.com
7. A 2016-os riói parajátékok: soha semmilyen más paralimpiai közvetítést nem néztek még ennyien a világon!
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) adatai szerint a 2016-os játékok több, mint 4,1 milliárd fős tévéközönséget értek el.
Ez 7%-os növekedést jelent az azt megelőző, 2012-es londoni eseményhez képest, melyet 3,8 milliárd ember követett a televízió képernyőjén keresztül.
8. Az egyenlő esélyek biztosítása érdekében a sportolókat kategóriákba osztják
Minden sportág más módon építette fel a kategorizálási rendszerét.
A sérültség mértékét számmal és betűvel (általában az adott sportág nemzetközi rövidítése) jelölik, de ugyanaz a betű és szám különböző sportágakban más sérültségi szintet jelent.
Egyes sportágakban a besorolás könnyen nyomon követhető, például erőemelésben nincsenek is sérültségi kategóriák.
Ezzel szemben az úszóknál egy-egy versenyző esetében az úszásnemtől függően is változhat a besorolás és előfordulhat, hogy valaki az egyik számban az enyhén, a másikban a súlyosabban sérültek között indulhat.
Szeretnéd még jobban megérteni a parasportolók kategórizálását?
Akkor nézd meg a LEXI besorolás magyarázó rendszer oldalát: https://lexi.global/
Az uniszex figurák a közlekedési lámpák színeit használják a csökkent koordináció, mozgás vagy látás területeinek illusztrálására.
9. Az ülőröplabda az egyik leglátványosabb parasport
Az ülőröplabdában a játékosok a pálya szélén hagyják a kerekesszéket, és a karjukat használva az ülepükön mozognak.
A mérkőzések során a bírók a szokásos röplabdás szabályok – hálóérintés, nyitás, labdaérintések száma stb. – mellett egy dolgot figyelnek árgus szemekkel: a játékosok fenekének érintenie kell a talajt, amikor labdához érnek.
A röplabdában a nyitás sáncolása tilos, ám az ülőröplabdában ez engedélyezett.
Kép forrása: www.olimpics.com
10. Egy különleges csapat: a menekült sportolók csapata
Csakúgy, mint az olimpiai játékokon, a paralimpiai játékokon is külön csapatot alkotnak a menekült státuszú sportolók.
2024-ben a 8 menekült sportoló és 2 segítőjük olyan embereket képviselnek a párizsi Paralimpián, akik háború, konfliktusok, erőszak és emberi jogok megsértése miatt kényszerültek elhagyni lakóhelyüket világszerte.
+1 A parasportolók gyakran gyorsabbak, mint az ép sportolók
A 2016-os riói paralimpia egyik legnagyobb meglepetése Abdellatif Baka volt.
Az algériai futó a férfi 1500 méteres T13-as versenyt olyan hihetetlen idővel nyerte meg, amivel nemcsak új paralimpiai világcsúcsot állított fel, de még az olimpiai bajnok, az amerikai Matt Centrowitz győztes idejénél is jobbat futott.
Baka 3:48,29-es eredménye 0,55 másodperccel bizonyult gyorsabbnak a korábbi világcsúcsnál, és 1,71 másodperccel volt jobb, mint amennyit Centrowitz futott az olimpiai aranyéremért ugyanazon a pályán néhány héttel korábban.
További érdekessége a riói 1500 méteres síkfutáson történteknek, hogy nem csak Baka, de még a negyedik helyen célba ért paralimpikon – aki mellesleg Baka testvére, Fuad – is jobb időt futott Centrowitz aranyérmes idejénél.
Kép forrása: www.olimpics.com
A Paralimpia – Összefoglalás
A paralimpia üzenete világos: mindenki képes nagy dolgokra, ha hisz magában és kitartóan küzd a céljaiért.
A paralimpiai sportolók példamutató élete, küzdelmük és sikereik inspirálhatnak bennünket, és arra ösztönöznek, hogy lépjünk túl a korlátainkon és küzdjünk az álmainkért!
A cikkben bemutatott 10+1 tény csak egy kis ízelítő volt a paralimpia világából.
Reméljük, hogy ez a rövid utazás elültette benned a kíváncsiságot, és arra ösztönzött, hogy ezentúl ugyanolyan érdeklődéssel figyeld majd a paralimpiai eseményeket, mint az ép versenyzők olimpiáját.
Ha tetszett ez a cikk, oszd meg barátaiddal és ismerőseiddel a Facebookon, hogy minél többen megismerhessék a Paralimpia világát!