Teremfoci és egyéb beltéri sportok - Sportolási lehetőségek ősszel

Írta: Kiss Anita
Amikor az időjárás nem túl kegyes hozzánk, akkor sem kell feladnunk a sportolást, hiszen számos fantasztikus beltéri sportág közül választhatunk.
De vajon, milyen sportot érdemes űzni ősszel és télen?
Íme a legjobb beltéri sportok listája:
1. TEREMFOCI
A teremfoci egy intenzív, gyors tempójú játék köszönhetően annak, hogy egyrészt a teremlabdarúgó pálya sokkal kisebb, mint egy hagyományos futball-pálya (leggyakrabban kézilabdapálya-méretű vagy annál kisebb), másrészt a csapatok létszáma is alacsonyabb, mint a foci „nagypályás” változatában.
Mivel kevesebb játékossal viszonylag kis területen folyik a játék kevés megszakítással, gyorsan váltakozhatnak a játékszituációk, így a játékosok szinte soha nem pihenhetnek, folyamatosan „együtt kell élniük a játékkal”, vagyis állandóan mozgásban vannak.
A rövid sprintek és a dinamikus mozgások gyakoribbak „kispályán”, ezért fokozottabban is veszi igénybe a lábakat.
A teremfoci segít fejleszteni a cselezést, a labdavezetést, a passzolást, a lövési pontosságot és nem utolsó sorban az állóképességet.
Fontos! A kültéri (műfüves, stoplis) focicipők nem megfelelőek a beltéri játékhoz, ezért a teremfocihoz külön focicipőt érdemes választani.
Teremfoci Budapest:
https://welovebudapest.com/toplista/nem-kispalyazunk-vagyis-de-8-fedett-focipalyat-ajanlunk
Teremfoci focilabda kapható az Értékmarket webshopban.
2. TENISZ
A tenisz remek módja annak, hogy a hidegebb évszakokban is aktív maradj, ráadásul nagyon szórakoztató sport.
A szabadtéri pályán való játéknak nemcsak előnyei, de hátrányai is lehetnek. Szabadtéren nem csak az ellenféllel, hanem az időjárás viszontagságaival is meg kell küzdened. Esőben pedig nem igazán lehet teniszezni, mert a teniszpálya csúszós. Emellett egy nedves teniszlabdával sem élvezet játszani. Szabadban a nagy szél is befolyásolhatja a labda röppályáját. A széljárástól függően pedig az egyik játékos előnybe vagy hátrányba is kerülhet.
Amennyiben fedett helyen teniszezzel, nem kell aggódnod a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt. A fedett teniszpályák általában fűtöttek, így a játék is sokkal kellemesebb.
Az esti játékhoz nem minden szabadtéri teniszpálya rendelkezik megfelelő világítással. A fedett létesítmények azonban késő este is nyitva vannak, szinte egész nap/este lehet játszani.
A tenisz közösségi sport. Egy fedett létesítményben, ahol 6, 8 vagy akár 10 pálya is van, sokkal nagyobb valószínűséggel futhatsz össze olyan játékostársakkal, akikkel közös az érdeklődési köröd. Elvégre mindenki, aki lejött játszani, azért van a pályán, mert szereti a teniszt.
3. TEREMRÖPLABDA
A röplabda remek módja annak, hogy aktív maradj és kikapcsolódj a barátaiddal.
Az emberek a röplabdára gyakran úgy gondolnak, mint egy nyári strandtevékenységre. A röplabdát azonban nemcsak a strandon, hanem bent, egy tornateremben is lehet játszani, így remek választás lehet ősszel, amikor hűvös az idő.
A röplabda egyik legnagyobb előnye, hogy nincs fizikai kontakt a játékosok közt, tehát más sportágakhoz képest minimális a sérülés kockázata. Alapvetően ez egy technikai sportág, nehéz játékelemekkel, melyek elsajátítása sok időt igényel: de ez egyben szépsége is a röplabdának, hiszen aki ezt választja, annak meg kell tanulnia gondolkodni.
A röplabdázás amellett, hogy szórakoztató, remek kalóriaégető tevékenység, mely fejleszti a test egész izomzatát és a fizikai állóképességet, valamint javítja a reflexeket.
4. FUTSAL
Mi az a futsal?
A futsal a teremfoci egyik hivatalos, nemzetközileg elismert változata. Szabályrendszere több sportágból lett adaptálva. 1930-ban egy uruguayi tornatanár, Juan Carlos Ceriani Gravier ötlötte ki a labdarúgás mini, 4+1 változatát az ifjúság versenyeztetésére. Ez a változat több, mint 70 éve létezik Brazíliában. Számos híres brazil focista is ezt játszotta gyerekkorában, mielőtt profi nagypályás labdarúgó lett (Ronaldo, Ronaldinho, Zico, Rivelino, Socrates). Mai elnevezése az angol football és a spanyol sala (terem) szavakból született meg.

Mi a különbség a futsal és a futball között?
A futsalt speciális labdával játsszák, mely sokkal kevésbé pattan, mint a „rendes” futball labda, és kisebb (4-es) méretű, mint a nagypályás társa (5-ös méret). A labda gyengébb visszapattanása a pergős, gyors tempójú játékot hivatott elősegíteni. A futsalban egyszerre öt fő játszik öt ellen (4 mezőnyjátékos és 1 kapus) kézilabda méretű kapura. A futsalpálya méretei nagyon hasonlítanak a kézilabda játéktér méreteihez. A futsal meccseken 2x20 perc a tiszta játékidő, vagyis ha játékon kívül kerül a labda, az óra megáll. A futsal pálya mérete: hossza minimum 25 méter, maximum 42 méter, a szélessége minimum 15 méter, maximum 25 méter.
5. LÁBTENISZ = TEQBALL
A teqball a labdarúgás és az asztalitenisz elemeinek kombinálásával kialakított sportág, amelyet egy ívelt asztalon játszanak.
Magyar találmány. Borsányi Gábor, Huszár Viktor és Gattyán György 2014-ben álmodták meg ezt az új sportágat. A teqballt hivatalosan Budapesten 2016-ban az aranylabdás brazil futballista, Ronaldinho mutatta be, aki ma is a teqball egyik nagykövete és legfőbb népszerűsítője.
Játék közben a játékosok a karok és kezek kivételével bármilyen testrésszel hozzáérhetnek a labdához, azonban nem érinthetik az asztalt. Minden játékos (vagy páros mérkőzés esetén minden csapat) maximum háromszor érhet a labdába mielőtt visszajuttatná azt az ellenfél térfelére, viszont tilos ugyanazzal a testrésszel kétszer egymás után érinteni a labdát.
A kép forrása: www.settenews.it
A teqball rendkívül látványos, a játékidő rugalmasan alakítható, és akár egyéniben, akár párosban is játszható.
A teqball segít a technikai és koncentrációs készségek fejlesztésében, az állóképesség javításában és lehetőséget teremt a labdarúgáshoz szükséges képességek gyakorlására és fejlesztésére.
Jelenleg kilenc Premier League (angol első osztályú labdarúgó) klub rendelkezik Teqball-asztallal az edzésközpontjaikban. A Chelsea, az Arsenal, az Everton, a Manchester United, a Wolverhampton Wanderers, a Watford, a Bournemouth, a Burnley és a Southampton játékosai mind beépítették a Teqballt az edzésprogramjukba.
Az ötletgazdák szeretnék tovább növelni a sportág nívóját, ami felé jelentős lépést tettek 2021-ben, amikor a teqball-t felvették a Nemzeti Értéktárba. A különleges magyar találmány nemzeti értékként való elismerése nagymértékben elősegíti a globális terjeszkedést. 2023-ban Lengyelországban, az Európa Játékokon ott lesz a teqball is.
6. TOLLASLABDA
A tollaslabda története kétezer évre nyúlik vissza, Kínából, Indiából és Európából is származnak nagyon korai emlékek a sporttal kapcsolatban. A mai tollaslabda elődjének számító tollasjáték a 17. században már Európa számos királyi és főúri udvarában az arisztokrácia kedvelt időtöltése volt. A mai tollaslabdajáték kialakulása a 19. század közepére tehető. Indiában játszották az ott állomásozó brit katonatisztek. Szolgálatuk lejártával hazatértek Angliába és vitték magukkal új kedvenc időtöltésüket, amelyet Beaufort hercegének Badminton-kastélyában mutattak be. Az angol elnevezése (badminton) innen ered.
Amikor szabadtéren tollasozunk, akkor figyelni kell az időjárásra, hiszen erős szélben nem túl élvezetes tollaslabdázni. A talaj egyenetlenségei is tudnak kellemetlen perceket okozni, sőt a füves pálya gyakran lehet csúszós és egyenetlen. Tollasozni azonban nem csak a szabadban lehet. Ősszel, például egy tornacsarnokban is élvezhetjük ezt a népszerű sportot.
A játék lényege, hogy a pályát kettészelő háló felett úgy próbáljuk a „labdát” az ellenfél térfelére juttatni, hogy az ellenfél ne tudja visszaadni. Ehhez nagyfokú állóképesség, kitűnő reflexek és jó állóképesség, valamint gyors gondolkodás szükséges.
Amennyiben rendszeresen játszunk teremben, érdemes a stílusunknak megfelelő ütőt választani. Fontos figyelni az anyagra és a súlyra. A könnyebb ütő jobb, mert kevésbé terheli meg az ízületeket.
Amennyiben csak hobbi szinten tollaslabdázunk, célszerűbb műanyag „labdát” választani. Versenyeken 16 db libatollból készült labdát használnak. A labda repülési sebességét a fején található színes csík jelzi. A zöld a leglassabb, ez a meleg időben a legpraktikusabb. A piros a leggyorsabb, a kék közepesen gyors. Ezeket hidegben célszerű használni.
A lábunk erős igénybevételnek van kitéve játék közben, ezért a lábbelinket gondosan válasszuk ki. A legfontosabb szempont a választásnál a csillapítás legyen, hiszen csökkenteni kell az ízületekre, csontokra ható erőket, hogy ne fájjon később a térdünk és a sarkunk. A teremben tiszta, utcán nem használt cipőt használjunk. A cipő ne csíkozzon.
7. SQUASH
A squash úgy írható le, mint a tenisz turbó változata, mert egy squashmeccsen olyan gyorsan pörögnek az események, hogy még a labdát is be kell melegíteni hozzá.
A squash, hasonlóan a teniszhez vagy a teqballhoz, egyéniben vagy párosban játszható. A játékot egy négyfalú pályán belül játsszák, kis, üreges gumilabdával. Mindkét játékos squash-ütővel van felszerelve. A labda csak egyszer pattanhat a talajra és a játékosok bárhová mozoghatnak a pályán.
A squash remek felső- és alsótest-edzés, erősíti az izmokat, és játék közben óránként akár 800 kalóriát is el lehet égetni.
A squashjáték során a koncentráció kulcsfontosságú. Soha nem veheted le a szemed a labdáról, mindig előre és gyorsan kell gondolkodnod, és arra kell törekedned, hogy túljárj az ellenfeled eszén.
Egy squash-meccs segíthet a nap vagy a hét során felgyülemlett stressz csökkentésében.
Nagyszerű társas tevékenység is, hiszen a játékhoz legalább két emberre van szükség.
Squash labdák jelölése
Pro labdák - Az elit/professzionális játékosok által használt labdák. Ezek a labdák megkülönböztető dupla sárga pontjelöléssel rendelkeznek.
Versenylabdák - Tökéletes a normál/klubszintű játékosok számára. Ezek a labdák egyetlen sárga ponttal vannak ellátva.
Progress labdák - Tökéletes a fejlődni vágyó vagy szabadidős játékosok számára. Ezek a labdák valamivel nagyobbak, jobban pattognak és fekete színűek.
Max labdák - Tökéletes kezdőknek. Ezek a labdák még nagyobbak, pattogósabbak, és fekete színűek, kék ponttal.
9. KOSÁRLABDA
A kosárlabda rendkívül népszerű csapatsport. A játékban inkább az ügyesség érvényesül és nem a nyers fizikai erő.
Egy átlagos kosárlabdacsapat öt-öt játékosból áll, de kettő-kettő vagy három-három elleni játékokat is játszhatsz, valamint játszhatod akár egyedül is. A fedett pályákon egész évben kosárlabdázhatsz.

Milyen előnyei vannak a kosárlabdának?
A kosárlabda erősíti a csontokat, javítja az állóképességet, javítja az egyensúlyt és a koordinációt, fejleszti a gyorsaságot, mozgékonyságot, az önbizalmat és csökkenti stresszt.
ÖSSZEFOGLALÁS
Miért érdemes ősszel is sportolni?
Rengeteg előnye van annak, ha az ember sportol. Igaz, annak, aki nem sportol rendszeresen, nehéz megtennie az első lépést, de amikor belevágunk, rájövünk, hogy a sport az egyik legjobb örömforrás. A mozgás örömet okoz, felszabadít és oldja a stresszt. Bizonyított tény, hogy aki rendszeresen mozog, boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzi magát és az önbizalma is nő!
A rendszeres testmozgás előnyei között kell megemlíteni azt is, hogy megakadályozza a krónikus betegségek kialakulását.
Miért fontos a sport?
Amerikai tudósok szerint érdemes napi szinten mozogni. Megfigyelték ugyanis, hogy azoknak a vérében, akik aktívan sportolnak, jóval nagyobb mennyiségben termelődnek zsírégető molekulák, azaz a metabolitok.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint érdemes hetente legalább 150 percnyi mérsékelt intenzitású aerob mozgásformát beiktatni. Ez például séta is lehet, ami napi bontásban alig több mint 20 percet jelent. Heti 150 perc séta már 7%-kal csökkenti a halálozás kockázatát a teljesen ülő életmódhoz képest.
Sportolj hát bátran ősszel is! Legyen akár teremfoci, kosárlabda vagy teqball. Hideg időben, menj le a terembe, játssz a barátoddal egy meccset, így erősítsd az immunrendszeredet, előzd meg a téli depressziót és a különböző betegségeket!
--------------------------------------------------------------
Még több sportról szóló cikk az Értékmarketen:
- Mit sportoljon a 12 éves gyerek? - Sportok 12 éveseknek
- Sportok listája gyerekeknek - Csapatsportok
- Szabadtéri sportok jótékony hatásai - Egy csapatsport, a futball
- Miért jó a röplabda? - A röplabda, mint csapatsport előnyei gyerekeknek
- A labda fejlesztő hatása - Hogyan fejleszti a gyerekeket?
- Strandröplabda - Edzés és remek kikapcsolódás egyben
- Mi az a futsal? - Minden, amit erről a sportról tudnod kell
- Milyen focilabdát vegyek? - Teljeskörű útmutató.
- Edzéstervek - Csapatsportokra való felkészülés
- Adidas fussballliebe - A labdarúgó EB hivatalos meccslabdája
- Különleges sportok kerekesszékkel – Sportok mozgáskorlátozottaknak
- Paralimpia - 10+1 meglepő tény, amiről talán te sem tudtál
- Lamine Yamal: Spanyolország új csodagyereke nyerte az EB fiatal játékosa címet
- Sportolás nyaralás alatt is - Hogyan tartsd magad formában?
- Fényvédelem nyáron - Sportolás közben is védd a bőröd!
- Híres focisták, akik február 14-én, Valentin-napon születtek