Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Menü

Iskolakezdés fenntarthatóan - Tippek a környezetbarát iskolakezdéshez

Olvasási idő: 5 perc
2022. 09. 11. 10:00:00
Iskolakezdés  fenntarthatóan - Tippek a környezetbarát iskolakezdéshez
Az új tanév elkezdődött. Még csak a harmadik héten járunk, de a szülőkre így is nagyon sok feladat hárul. Az új tornacipő beszerzése, tankönyvek bekötése, az első osztályos gyerkőc betűkészletének kivagdosása és még sok egyéb halaszthatatlan dolog. A sok teendő mellett az utolsó, amely a legtöbb szülőnek ilyenkor eszébe jut, hogy az iskolai felszereléseket tudatosan, a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve vásárolja meg. Íme néhány hasznos tipp, a fenntarthatóbb iskolakezdéshez. Tovább olvasom...

 

Írta: Kiss Anita

Az iskolakezdés évről-évre komoly kiadásokkal jár, amelyet csak nehezen lehet megúszni. Van olyan szülő, aki minden évben új iskolai felszereléseket vásárol a gyermekének. Ezek sok esetben olyan termékek, amelyek nagyon kedvező áron szerezhetőek be, gyakran készülnek műanyagból, sokszor könnyebben eltörnek és hamarabb tönkre is mennek. Hová vezethet mindez? Rengeteg felesleges holmihoz, amelyet már nem tudunk hová tenni a lakásban.

Ahhoz, hogy ne kelljen minden évben új iskolai felszereléseket vásárolni, bevásárláskor figyelj jobban oda a megvásárolt termékek tartósságára is! Már ezzel is sokat teszel a környezetvédelemért.

Mit jelent a fenntarthatóság?

A fenntarthatóság eszméje egyre inkább áthatja életünket. Egy felelős vállalat ma már nem létezhet fenntarthatósági stratégia nélkül, és nem engedheti meg magának, hogy működése során ne vegye figyelembe a fenntarthatósági szempontokat.

A fenntartható fejlődés 

Hogyan lehet környezettudatos az iskolakezdés?

1. Új iskolatáska – válassz okosan!

Ma már fenntartható módon és etikus körülmények között előállított iskolai hátizsákot, iskolatáskát is be lehet szerezni néhány webshopban, amely például újrahasznosított PET-palackból készül.

Természetesen környezetvédelmi szempontból a legjobb megoldás az lenne, ha használt iskolatáskát vásárolnál, de hát ismerve a gyermekeinket, ők mindenképpen valamilyen "különleges, egyedi táskát" szeretnének majd.

Az Ergobag iskolatáska, amely többek között megnyerte a német fenntarthatósági díjat,100% PET palackból készül. A német cég 2011 óta már 158 millió PET palackot (0,5 literes) használt fel az iskolatáskák gyártásához. A gyártó 3 év garanciát vállal a táskákra.

Üres Ergobag iskolatáska a fenntartható választás

A Holland Fresk márka szintén újrahasznosított műanyag palackból készíti környezetbarát iskolatáskáit.

Üres Fresk iskolatáska

Egy svéd márka, a RE-KANKEN táskáik gyártásánál 11 PET palackot használnak fel minden darabhoz. A festést pedig egy olyan ún. Spindye technológiával végzik, ami 85%-kal kevesebb víz és 75%-kal kevesebb kemikália felhasználását igényli.

Üres FjallravenReKanken táska

2. Másodkézből – ne vásárolj mindenből újat!

Bár néha egyszerűbb egy fast fashion üzletbe beszaladni és csak levenni a polcról egy új, csillogó terméket, azonban sokszor teljesen fölösleges újabb és újabb termékekkel gyarapítani a készleteinket. Nagyon sok dolgot használtan is beszerezhetünk, kímélve a bolygót és a pénztárcánkat is.

Ne vegyél  mindenből újat!

Ha a családban több gyermek van, előnyös helyzetben vagyunk. A kisebbek örökölhetik a nagyobbak még jó állapotban lévő régi iskolatáskáit, felszereléseit. Baráti, ismeretségi körünkben is érdemes érdeklődni.

Bútort, biciklit, de akár iskolatáskát is beszerezhetsz másodkézből. Nézz körül az internetes piactéren vagy adományboltban. Kérdezd meg a szomszédokat, rokonokat, a gyerek osztálytársait, van-e kedvük iskolacucc-cserét szervezni! Nézz szét az internetes piactéren!

Gyerekholmit ma már be lehet szerezni használtan is. Például az internetes cserebere csoportok is remek lehetőséget kínálnak arra, hogy jó minőségű, alig használt cipőket és ruhákat szerezzünk be az új tanévre.

TUDTAD?

Egy sima, egyszerű póló előállításához 2700 liter vizet használnak fel. A poliészter felsők előállítása valamennyivel kevesebb vizet igényel, viszont több kőolajat kell feldolgozni hozzá.

Egyetlen farmernadrág legyártásához pedig 7570 liter vízre van szükség. Ebben benne van a pamutgyártás és a varrás folyamata is. Körülbelül a felével lehetne csökkenteni ezt a vízigényt, amit például a Levi’s el is ért. A cég már „csak” 3777 liter vizet használnak fel egy nadrág előállításához.

 

3. Amire nektek már nincs szükségetek, ajánljátok fel másoknak!

A gyerekek olyan gyorsan nőnek! A használt ruhák, hátizsákok legrosszabb esetben a szeméttelepen végzik. De nem kell feltétlenül így lennie. Amennyiben neked megmaradt, adományozd el!

A kinőtt gyermekholmikat én rendszeresen egy másik családnak szoktam ajándékozni, akinek ez nagy segítséget jelent, máskor a család védőnőjének vagy ukrán menekülteket segítő szervezetnek adományozom azokat a dolgokat, amelyeket a gyerekek kinőttek vagy meguntak.  

4. Válassz környezetbarát termékeket!

Füzetek

Általános szabály, hogy a 100%-ban hulladékpapírból készült, fenntarthatósági tanúsítvánnyal rendelkező papír jelenti a legkisebb terhelést a környezetre. Az ökopapír pedig ma már nem feltétlenül csúnyácska sötétszürke színű. A tinta sem folyik meg rajta és radírozni is szépen lehet.

Az olyan kifejezések, mint "újrahasznosított papír" és "ökopapír" azonban nem minden esetben levédett termékeket takarnak, ezért érdemes az olyan ökocímkékre figyelni, mint az FSC. Ez a minősítés ugyanis szavatolja, hogy a termék megfelel a környezettudatos és társadalmilag felelős termelés, gyártás feltételeinek.

Irószerek

Bármennyire is mutatósak és vonzóak a műanyagfóliás vagy színezett grafikákkal, fotókkal borított füzetek, jobban terhelik a környezetet, azaz több fát kellett kivágni miattuk, mint az újrahasznosított iskolai füzetek esetében.

A környezetbarát termék és az EU Ecolabel ökocímke  azokat a termékeket vagy szolgáltatásokat jelöli, amelyek környezetre gyakorolt káros hatásai jelentősen kisebbek, mint a hasonló célra szolgáló termékeké és szolgáltatásoké.

Hogy a füzetek hosszabb ideig tartsanak, csomagold őket borítóba. Ahelyett, hogy műanyagot használnál – és ha csak a tanító néni nem kér kifejezetten átlátszó borítást a füzetekre –, válassz újrahasznosított kartonból vagy természetes papírból készült borítót, vagy használj újságpapírt erre a célra.

A könyvek, füzetek csomagolása igazán élménydús közös családi programmá is válhat. Legjobb, ha újrahasznosított papírt használsz, amelyre rajzolhatsz, festhetsz, csak a kreativitásotok szabhat határokat az elkészülő borítók egyedi dizájnjának.

Tolltartók:

A színes műanyag tolltartó jól néz ki, de könnyen törik. Léteznek környezetbarát alternatívák, amelyek vászonból vagy bőrből készülnek.

 

KISOKOS: Ismerd meg a legfontosabb környezetvédelmi jelöléseket! Kattints a linkre! https://zoldbeszerzes.hu/hu/fogalomtar/

 

Hegyezők, radírok, vonalzók:

A fából vagy fémből készült ceruzahegyezők örökké tartanak, és kiváló alternatívát jelentenek a műanyag helyett.

Válassz egyszerű kaucsukból készült radírt, a színes radírok PVC-t tartalmazhatnak.  A vonalzók pedig legyenek fából.

Egyéb irodaszerek:

A leginkább környezetbarát írószer az, amit otthon vagy a régi iskolatáskában és íróasztal fiókjában találsz, ezért mielőtt bármi újat vásárolnál, mindenképpen ellenőrizd a tavalyi tolltartó teljes készletét.

Amennyiben mégis vásárolnod kell, akkor számos olyan irodaszer kapható a piacon, amelyek környezetbarátak, és kevesebb műanyagot használnak fel. Vásárolj olyan termékeket, amelyek Forest Stewardship Council (FSC) tanúsítvánnyal rendelkeznek. Ez biztosítékot jelent arra, hogy külön erre a célra telepítettek fákból készítették a terméket és így nem kellett meglévő erdőket írtani.

5. Válaszd a hazait!

Jó, ha találunk magyar környezetbarát terméket és a legfontosabb, hogy a származási hely legyen minél közelebbi. Ha teheted, vásárlásnál erre is figyelj oda! Egy távol-keleti termék rengeteget utazik addig, amíg megérkezik hozzánk!

6. Legyen strapabíró!

 Ha valamit hosszabb ideig tudunk használni, később válik belőle környezetszennyező hulladék. 

7. Műanyagmentes étkezés - Környezetbarát uzsonnás doboz és kulacs

Nehéz, de nem lehetetlen műanyagmentesen iskolába indítani a gyereket.

Műanyag helyett válasszunk fém, bambusz vagy üveg ételtároló dobozokat, PET palackos üdítők helyett pedig az újratölthető kulacsokat részesítsük előnyben. A szendvicseket alufólia vagy nylon zacskó helyett csomagolhatjuk környezetbarát, textil uzsonnás tasakba vagy zéró waste csomagolótasakba.

Környezetbarát uzsonna csomagolás  

8. Készítsd magad!

Ha van némi kézügyességed, a varrás csodás megoldás lehet, hiszen rongyszalvétát, szendvicsnek való kis zsákot te is készíthetsz cérna, tű és egy jó varrógép segítségével.

9. Tégy a pazarlás ellen! Válassz újrahasznosított anyagból készült tornazsákot!

A tornazsák fontos kelléke az iskolai tornaóráknak és az edzéseknek is. Mivel a gyerekek mindennap használják, lényeges, hogy szívesen hordják magukkal, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan néz ki. 

A piacon nehéz olyan tornazsákot találni, amely nemcsak környezetbarát, de egyúttal jól is néz ki.

 

Az Értékmarket megalkotta a strapabíró, trendi hátizsákot! Könnyed anyagú és kényelmes hordani. Menő színekben készült, újrahasznosított textilbőrből. Nézd meg itt: https://ertekmarket.hu/taska-bor-bills/tornazsak-192

 

+ 1 tipp Zöld út az iskolába?

Amennyiben van rá lehetőség, és az iskola nincs túl messze, a gyalog vagy kerékpárral megtett út a gyermekek egészségmegőrzését is támogatja. Amennyiben túl nagy távolságra van az iskola és van rá lehetőségünk, autó helyett válasszuk a tömegközlekedést.

Iskolába biciklivel

Kisebb távokra ne indítsuk be az autót! Elkerülhetjük a nagyvárosi dugókat, és nem növeljük a kibocsátott szén-dioxid és más egészségre káros anyag mennyiségét. 

Praktikus és tudatos megoldás lehet, ha több szülőtárssal összebeszélve, egyfajta „telekocsis-rendszer” szerint oldjuk meg a gyermekek fuvarozását az iskolába. Ezáltal csökkenhetnek az iskola előtti torlódások is.

enlightenedTudtad?
Az iskolákban jövőre már érettségizni is lehet a fenntarthatósági tantárgyból. Egy olyan tananyag készült középiskolás tanulók számára, ami megvalósítható ötleteket és gyakorlati tanácsokat ad egy fenntartható, környezettudatos élethez. Például külön fejezet a tematikában az öltözködés és a fenntarthatóság kapcsolata, a klímabarát közlekedés, illetve a környezettudatos egészségmegőrzés is. A tankönyvet te is szabadon letöltheted erről az oldalról: https://kekbolygoalapitvany.hu/oktatas/zold-fold-tankonyv-es-nevelesi-oktatasi-program/

 

FENNTARTHATÓ ISKOLAKEZDÉS - ÖSSZEFOGLALÁS

A gyerekek különösen fogékonyak a szüleiktől látott viselkedési minták másolására. Ha csemeténk azt látja, hogy mi kulacsból iszunk, hulladékmentesen, mosható textilszalvétába csomagolunk, visszük magunkkal az evőeszközt a munkahelyünkre, jó eséllyel számára is ez válik természetessé, követendő mintává.

Magyarázd el a gyermekednek, miért választottad a környezetbarát termékeket, miért fontos, hogy figyeljen a környezetére, egészségére, az ökoszisztéma védelmére, a Földre. Nagyszerű dolog, hogy környezetbarát módon kezditek a sulit, de még ennél is nagyszerűbb, ha megtanítod a gyermekednek, hogy miért cselekedtettek így. 

Összességében törekedjünk arra, hogy minél kevesebb árucikket vásároljunk, ha mégis választani kell, vásároljunk környezetvédelmi jelzéssel ellátott termékeket.

A rohanós hétköznapok, az iskolai elfoglaltságok, a szakkörök és az edzések hálójában olykor nehéz külön figyelmet szentelni a környezettudatosságnak. De ha elajándékozzuk a kinőtt ruhákat, cipőket, iskolaszereket, a szendvicset nem alufóliába csomagoljuk és rendszeresítjük a családban a kulacs használatát az eldobható palack helyett, máris tettünk néhány apró, de hasznos lépést afelé, hogy gyerekeink is megtanulják, megszokják, és szép lassan tudatosan is a hétköznapjaik részévé váljon a környezettudatosság.

 

Még több fenntarthatósággal foglalkozó cikk az Értékmarketen

Segítő vásárlás - Vásárolj etikus cégektől!

Meghan Markle - A fenntartható és etikus divat nagykövete

Víz világnapja - A divatipar, mint gigantikus vízfelhasználó  

Fenntartható divat - https://ertekmarket.hu/blog-ertekmarket-2/fenntarthato-divat-hogyan-kapcsolodik-a-divat-a-nonaphoz-112

Karácsonyi ajándékok, fenntartható, etikus ajándékok - https://ertekmarket.hu/blog-ertekmarket-2/karacsonyi-ajandek-otletek-fenntarthato-etikus-ajandekok-100

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Fenntarthatóság Iskolakezdés

Keresés