Hernyóselyem - A valódi selyem, a fonalak királynője titkai

Írta: Kiss Anita
Honnan származik a selyem?
A selyem története Kínából indult el. A legenda szerint a selyemszövetet több, mint 5000 évvel ezelőtt Kínában készítették először; Xi Ling Shi császárnő éppen teát ivott egy eperfa alatt, amikor egy selyemhernyógubó esett a csészéjébe. A forró folyadék megpuhította a gubót így az elkezdett kibomlani, felfedve a fényes szálat.
A császárnő kezdő tudós volt, és tanulmányozta a szálakat, hogy kiderítse, lehet-e belőlük szövetet készíteni. Az ő nevéhez fűződik a selyemhernyó-tenyésztés, amelynek során a selyemhernyókból fonalat, később a szövőszéken pedig erős, de finom szövetet lehetett készíteni. A selyemszövet előállításának titokzatos folyamata valószínűleg a legjobban őrzött gyártási titok volt több, mint 2000 éven át, és ez tette Kínát nagyszerű civilizációvá.
A kínaiak megértették ennek a csodálatos anyagnak az értékét, ezért titokban tartották a gyártás folyamatát. Azt a személyt, aki el merte árulni a selyemgyártás titkát, halálra ítélték.
A 4. századra azonban a selyemgyártási technológia Koreában, Japánban és Indiában is ismertté vált. 552-ben két Kínában járt szerzetes selyemhernyó petéket csempészet Európába, ezzel megalapozva ezen a földrészen is a tenyésztést.
A legnagyobb selyemtermelő ország és globális selyemszállító is egyben Kína, őt követi India, Üzbegisztán, Brazília, Japán, Thaiföld, Vietnam és Irán.
Hallottál már a selyemútról?
Amikor a selyemhernyó gubójának felfedezése nyomán Kínában meghatározóvá vált a selyemkészítés, a kínai kereskedők útnak indultak, hogy távolabbi vidékeken is eladják a termékeiket. Az 1200-1300-as évekre egyre nagyobb hálózattá álltak össze az általuk bejárt kereskedelmi utak. Ezek Kelet-Kínából indultak, és Közép-Ázsián, illetve Afrikán át a Fekete-tengerig vezettek. Mivel ezen az útvonalon a legmeghatározóbb áru – sőt, olykor az általános fizetőeszköz is – a kínai selyem volt, később (1877-ben) egy német geográfus, Ferdinand von Richthofen, selyemútnak nevezte el az úthálózatot.
A több, mint 8000 kilométert átfogó selyemút évszázadokon át tudta biztosítani az összeköttetést Kelet és Nyugat között. A selyemút forgalma jelentős szerepet játszott a kínai, az egyiptomi, a perzsa, az arábiai, az indiai, a római és a bizánci kultúra formálódásában. Jelentőségét és megbecsülését mutatja, hogy 2014-ben az út kazahsztáni, kínai és kirgizisztáni szakaszát az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították.
A selyemúton rengeteg olyan árut hoztak-vittek, amelyekről a selyemút hiányában nem is hallottak volna az emberek. Keletről sok pézsma és drágakő (pl. rubin), de nagyon sok fűszer is érkezett (menta, zsálya, rozmaring, kakukkfű, bazsalikom, sáfrány, gyömbér, fahéj, szerecsendió). Ezek a fűszerek annyira értékesek voltak az európaiak számára, hogy sokszor még az aranynál is jobban megfizették.
Mindezek mellett ékszerek, illatszerek, üvegtárgyak, ezüst és arany dísztárgyak, szőnyegek, gyapjútermékek, de juhok és lovak is gazdát cseréltek a selyemút nagyobb állomásain. Az állatok közül a ló volt a legértékesebb.
A selyemutat választotta több felfedező és kalandor is ahhoz, hogy eljusson Kínába. Közülük Marco Polo volt a leghíresebb, aki 1271-ben indult el Keletre az apjával és a nagybátyjával együtt.
Miből készül a selyem?
Amikor a "selyem" szót halljuk, gyakran gondolunk a sima és fényes selyemszövetre. Technikailag a selyem nem egy szövetre utal, hanem a selyemszálakra, amelyekből ezeket a szöveteket készítik.
A selyem egy természetes fehérjeszál. A természetes azt jelenti, hogy állatokból származik, például lepkékből, pókokból, sőt még egy kagylófajtából is.
Bár számos rovar képes selymet előállítani, az általunk leginkább ismert selymet a selyemlepkék lárvái, más néven hernyók készítik. Pontosabban megfogalmazva, a selyemszálak e lepkelárvák gubóiban találhatóak.
A lárvák gubókat készítenek, amelyekben növekednek, mielőtt bebábozódnak és lepkeként kikelnek. Ezek a gubók egy-egy hosszú selyemszálból állnak, amelyet a lárvák a nyáluk segítségével állítanak elő. Egy gubóból származó selyemszál átlagosan 300 és 900 méter közötti hosszúságú. De egy selyemszál lehet akár 1600 méter hosszú is. Ez az Eiffel-torony magasságának ötszöröse!
A selyemszálakat a gubókból lehet kinyerni. Először meg kell puhítani a gubókat, és ki kell válogatni a hibásakat. A gubókat forró vízben áztatva vagy gőzöléssel puhítják meg, így lesz lefejthető belőlük a selyemszál. A feltekercselés után a hosszú selyemszálakat fonallá fonják össze, amelyből selyemszövetet lehet készíteni. A gubók feldolgozása sok időt, szakértelmet és kézügyességet igényel, ami az egyik oka annak, hogy a selyem drágább, mint más szövetek.
Összefoglalva, a selyem selyemszálakból készül, melyeket a lepkék hernyói a gubók fonása során termelnek. Még egyszerűbben fogalmazva: a selyem a hernyók nyálából származik. Hát nem csodálatos a természet?

Miért olyan fényes a selyem?
A selyem egyik legvonzóbb tulajdonsága a csillogó megjelenés. De honnan kapja a selyem a csillogását? Ahhoz, hogy ezt megtudjuk, meg kell vizsgálnunk a selyem összetételét.
Akárcsak a hajunk, a selyemhernyók által készített selyem is fehérjékből áll. A selyem két fehérjéből, a fibroinból és a szericinből áll. A selyem fényéért a fibroin felelős. Ez a selyem fő összetevője, mivel a selyemszálak mintegy 75%-át teszi ki.
A fibroin molekulák lapokba rendeződnek, egy összehajtott levélhez hasonló szerkezetet követve. Ezek a lapok aztán hosszú, háromszög alakú csövekké állnak össze. E háromszögprizma-szerű szerkezet sima felülete miatt a selyem jól tükrözi a fényt. Amikor a fény egy selyemszálra esik, az sokféle irányban visszaverődik. Ez különböző színeket eredményez, ami a selyemszövetet fényessé teszi.
A selyem tulajdonságai
A selyemszál kémiai összetétele a következő:
- Fibroin 70/80%
- Szericin 20/28%
- Zsírok és viaszos anyagok 1 / 2%
- Szerves anyagok 0.3/0.5%
A természetes selyem nagyon drága: nem mindenki engedheti meg magának az ebből az anyagból készült terméket. Vannak olyan gyárak, amelyek mesterséges szövetek - réz-selyem és szintetikus selyem - gyártásával foglalkoznak. Külsőleg ezek a szintetikus anyagok alig különböznek a természetes anyagoktól, ugyanakkor ezeknek nincs kopásállóságuk, szilárdságuk és egyáltalán nem higiénikusak.

Miért olyan értékes a selyem?
1. A selyem hipoallergén
Kiváló választás az asztmások, allergiások vagy érzékeny bőrűek számára. Jó légáteresztő, ezért felel meg például arcmaszkok készítéséhez.
2. Télen melegít
A selyemszálak a szoros szövés miatt közel vannak egymáshoz. Minél szorosabb a szövés, annál jobban szigetel a szövet. A szorosan szőtt selyem ruhadarab segít a természetes testhőt a bőr közelében tartani.
3. Nyáron hűvösen tart
A selyem mérsékelten légáteresztő anyag. Emellett nagyon könnyű és vékony. A laza selyemruhák és az olyan kiegészítők, mint a selyemsálak, remekül viselhetők nyáron.

4. Erős és tartós
Több száz évvel ezelőtt a mongolok még páncélt is készítettek selyemből, azért, mert sokkal strapabíróbb, mint egy hasonló vastagságú acélszál. A sokrétegű steppelt selyemből készült mellényeket arra használták, hogy tompítsák a bőrbe süllyedő nyilak becsapódását. A selyem nemcsak erős, hanem nagy rugalmassággal is rendelkezik. Ezeknek az értékes tulajdonságoknak köszönhetően sokáig a selyem volt az ejtőernyők gyártásakor leggyakrabban használt anyag.
5. Fényűző, fényes és puha
Amellett, hogy a selyem tartós anyag, amely nemcsak a környezetnek, hanem a bőrünknek is jót tesz, egyszerűen gyönyörűséges. Nincs még egy olyan szövet a földön, amely összehasonlítható lenne a selyem fényűző megjelenésével és tapintásával.
6. Véd a bosszantó szúnyogcsípéstől
A rovarok a selyemből készült ruhán keresztül nem tudnak megcsípni.
7. Soha többé ráncokat
A selyem egy organikus szál. Nem irritálja a bőrödet. A selyem párnahuzaton való alvás késlelteti az arc ráncosodását a selyemben lévő esszenciális aminosavak miatt. Nem szívja magába a szérumokat és krémeket, ezáltal azok hatékonyabban hatnak az arcbőrön.
Kevesebb nedvességet szív fel, mint a pamut, ezért védi a hajadat a töredezéstől, az elektrosztatikus feltöltődéstől. A selyemből készült anyag nem károsítja a hajszálak felületét, így a hajad szép, fényes marad.
MIÉRT FENNTARTHATÓ A SELYEM?
A divatipar nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez. Ha te is szeretnéd kivenni a részed a környezetvédelemből, válassz természetes szálakból, például selyemből készült ruhákat, mivel ezek tartósak és újrahasznosíthatók.
A selyem előállításának folyamata 100%-ban természetes, semmilyen kémiai indukcióval vagy szintetikus módszerrel nem lehet felgyorsítani az anyatermészet folyamatát. Ez az egyik oka annak, hogy nem károsítja a környezetünket.
A természetes szálakból, például selyemből, kasmírból, pamutból, kenderből és gyapjúból készült ruhák idővel természetesen lebomlanak. Egy 100% selyemből készült szövet lebomlása, a körülményektől függően, körülbelül 1-5 évbe telik. Ez sokkal gyorsabb, mint a szintetikus textíliák lebomlási ideje.
A selyem komposztálható is.

MIÉRT DRÁGA A SELYEM?
A selyem azért drága, mert a selyem előállításának folyamata rendkívül időigényes, és nem is lehet felgyorsítani.
A selyemkészítési technológia bonyolult és rengeteg kézi munkát igényel. A lepkék és a selyemhernyó hernyóit speciális faiskolákban termesztik. Amikor a hernyó bebábozódik, megölik, és a gubót forró vízben megpuhítják. Ezután lefejtik. Egyszerre 5-8 rugalmas szál összecsavarásával tömörítik a cérnát, és feltekercselik. A tekercseket válogatják, feldolgozzák, néha a szálakat is megcsavarják a sűrűség növelése érdekében. A kész anyagot a gyárba küldik. Ott a fonalat vízben áztatják és befestik. Majd különböző szövésű kelmék készülnek belőle. A selyemszövet típusa a szövés típusától és a szálak sűrűségétől függ.

MI A SELYEM HÁTRÁNYA?
A legtöbb, de nem minden selyemfajta könnyen gyűrődik.
Még ha a legtöbb selymet kézzel vagy géppel is lehet mosni, ez egy kicsit több erőfeszítést igényel. Ugyanis speciális mosószert kell használni, és külön kell mosni a ruhadarabokat. A mosás után pedig a vasalás elengedhetetlen.
Ha a ruhadarabokra folt kerül, akkor az egész ruhadarabot kell kezelni, nem csak a foltot. Amennyiben csak a foltos részt mosod ki, akkor a folt körül körkörös elszíneződés lesz.
EGYÉB HASZNOS TIPPEK:
- Vigyázz, hogy a selymet ne érje alkohol tartalmú termék, például parfüm vagy hajlakk!
- Ne akaszd a selyem ruhadarabot hosszú időre közvetlenül a napfényre, a színe megváltozhat és be is sárgulhat!
- A selyem ruhadarab típusától függ, hogy vízzel mosható-e vagy sem. Néha a címkén azt javasolják, hogy "csak száraz tisztítással tisztítsd". Ilyenkor a legjobb, ha a selyem ruhádat (környezetbarát minősítéssel rendelkező) vegytisztítóba viszed.
- Ha egyszerű ruhadarabról van szó, például egy kis felsőről, akkor mosd ki egyszerűen kézzel.
- A mosógépben mosásnál használd a kézi- vagy selyemprogramot!
- A különböző színeket mindig külön mosd!
- Használj mosózsákot a ruhadarab védelmére!
- Szárítsd a selyem ruhadarabodat vállfán!
- Csak akkor vasald magas hőfokon és gőzzel, ha a vasaló és a selyem ruhadarab közé pamutkendőt teszel.
A SELYEMSÁL VISELÉSÉNEK 5 KREATÍV MÓDJA - A SÁL MEGKÖTÉSE (ÖTLETEK)
1. Maradj a klasszikus megkötési módnál!
2. Csavard a derekad köré!
3. Viseld lazán csomózva!
4. Legyen a táskád dísze!
ÖSSZEFOGLALÁS
A selyem nemcsak a szövetek királynője, de használata számos előnnyel is jár. A divatvilágban luxusszövetnek számít. Világszerte az egyik legfinomabb szálnak tartják. Viszonylag drága, mivel korlátozottan áll rendelkezésre és az előállítása is költséges.
Bár a selyem állati melléktermék, az előállítása a szintetikus szálakhoz képest kisebb szén-dioxid-kibocsátással jár. Emellett biológiailag lebomló és komposztálható, más szövetekkel összehasonlítva általában kevésbé terheli meg a környezetünket.
Ez a gyönyörű anyagtípus évszázadokon át kizárólag a nemesség számára volt elérhető, ma már azonban a hétköznapi ember is élvezheti a selyemszövet luxusát.
Szeretnéd megtudni milyen színű sál illik hozzád? Kattints a következő linkre és megtudod: https://www.selyem-shop.hu/evszaktipusok-igy-valaszd-ki-a-tokeletes-selyemsalat
Még több divatról szóló cikk az Értékmarketen:
- Milyen táskát vegyek? - 5 megunhatatlan fazon
- Testalkat és táska - Hogyan válassz táskát, amely illik az alkatodhoz?
- Meghan Markle - A fenntartható és etikus divat nagykövete
- Milyen táska a divat? - Táska divat 2023
- Női pénztárca - 5 tipp a legjobb pénztárca kiválasztásához
- Állatminta - Hogyan viseld stílusosan?
- Blokecore stílus - A focimez meghódítja a divatvilágot!
- Bőrtáska előnyei - Miért válassz valódi bőrből készült táskát?
- Táska divat 2024 ősz tél - A legújabb őszi táska trendek
- Övtáska divat - Hogyan hordjuk az övtáskát?
- Táska divat 2024 - Milyen színű táska a divat?