Miért jó a röplabda? A röplabda előnyei gyerekeknek

Írta: Kiss Anita - Winnersport
A röplabda fejleszti a csapatban való együttműködés készségét, a kommunikációs készséget, a fizikai erőnlétet és a mentális éleslátást.
Ebben a cikkben bemutatom, hogy a röplabda nem csak nagyszerű kikapcsolódás, hanem egy kivételes sport is, amely a pályán és azon kívül is segíti a gyermekeket a fejlődésben.
A röplabda több, mint egy játék; ez a csapatsport kitűnő alkalom arra, hogy felfedezzék a bennük rejlő lehetőségeket, barátságokat alakítsanak ki, és olyan kulcsfontosságú készségeket fejlesszenek, amelyek formálják a jellemüket.
A RÖPLABDA TÖRTÉNETE
Az első röplabdameccset a tizenkilencedik század végén játszották. William G. Morgan 1895-ben egy új sportágat akart létrehozni, amely megfelelhetett azoknak a fiatal üzletembereknek is, akik a kosárlabdát túlságosan agresszívnek találták.
Az általa kitalált sportot "mentonette"-nek nevezte el. A név nem volt igazán találó, de maga a játék így is nagy népszerűségnek örvendett. A röplabdát eredetileg teremben játszották, a strandokon először Kaliforniában jelent meg az 1920-as években.
MIÉRT JÓ A RÖPLABDA? A RÖPLABDA ELŐNYEI
A röplabda egy izgalmas és dinamikus sport, amely számos előnnyel jár. A gyors tempójú akciókkal, a különböző készségek fejlesztésével a röplabda hozzájárul a gyermekek fizikai, mentális és szociális fejlődéséhez.
✅Fokozza a fizikai fittséget: a röplabda az aerobik, a mozgékonyság és az erő kombinációja. Az a gyermek, aki röplabdázik, növeli az állóképességét, javítja a szív- és érrendszeri egészségét.
✅Fejleszti a koordinációt, az egyensúlyérzéket és a reflexeket. Ez a csapatsport olyan motoros készségeket is fejleszt, mint az ugrás, a szem-kéz koordináció és a térlátás. A rendszeres és aktív röplabdázás révén a gyerekek erősítik a törzs és kar izomzatukat és a hosszú távú fizikai erőnlétüket.
✅Együttműködésre, csapatmunkára ösztönöz: Röplabdázás során a játékosoknak együtt kell működniük, egymás készségeire és képességeire kell támaszkodniuk a siker eléréséhez. A gyerekek megtanulják a bizalom, a kölcsönös támogatás fontosságát. A röplabda elősegíti a bajtársiasságot, megtanítja a gyerekeket arra, hogy értékeljék és tiszteljék csapattársaikat, és fejleszti szociális készségeiket.
✅Elősegíti a stratégiai gondolkodást és a döntéshozatalt: a röplabda gyors gondolkodást és stratégiai döntéshozatalt igényel. A gyerekek megtanulják feltérképezni az ellenfél következő lépését, felismerni a gyenge pontjaikat, és ennek megfelelően kialakítani a stratégiájukat. Ez elősegíti a kognitív fejlődést, javítja a problémamegoldó képességet és fokozza a térlátást. Röplabdázás közben a játékosok a másodpercek töredéke alatt hoznak döntéseket, kommunikálnak csapattársaikkal, és ebben a dinamikus és kihívásokkal teli környezetben csiszolják a kritikai gondolkodási képességeiket.
✅Fejleszti a rugalmasságot és a sportszerűséget: a játékosok egyaránt megtapasztalják a győzelmet és a kudarcot, megtanulják kezelni a nyomást, és alkalmazkodnak a változó játékhelyzetekhez. Azt is megtanulják, hogy elfogadják a fair play-t, tiszteljék az ellenfeleket, a játékvezetőket, és méltósággal fogadják el az elért eredményeket.
✅Bárki űzheti és sok verziója ismert: a röplabda olyan sport, amelyet bármilyen nemű, magasságú gyermek élvezhet. Emellett a röplabdának többféle változata ismert: a strandröplabda, a teremröplabda és az ülőröplabda (mozgássérültek számára) amelyek különböző preferenciákat és képességeket szolgálnak ki.
✅Kevesebb sérülés a pályán: rendkívül dinamikus sport, de nem kontaktsport: ezért kevesebb a sérülés, mint a futball vagy kézilabda mérkőzéseken.
A SIKERES RÖPLABDÁZÓ NEVELÉSÉNEK SZAKASZAI
Kezdd aktívan! |
A genetikailag kódolt program a folyamat |
0-6 éves kor között |
Alapozz örömmel! |
Sport (nem sportág) specifikus mozgás |
Lányok: 6-8 Fiúk: 6-9 |
Tanulj meg edzeni! |
Sport (nem sportág) specifikus mozgás |
Lányok: 8-11 Fiúk: 9-12 |
Eddz az edzettségért! |
A „motor”, a teljesítő képes test kialakítása. |
Lányok: 11-15 Fiúk: 12-16 |
Eddz a versenyre! |
A fizikális, mentális, érzelmi és értelmi |
Lányok: 15-18+ Fiúk: 16-19+ |
Tanulj meg győzni! |
Teljesítmény optimalizáció. Kivívni a helyet |
Lányok: 18-23+ Fiúk: 19-25+ |
Eddz a győzelemért! |
Itt már csak győzelem számít, a korábban |
Lányok: 23+ Fiúk: 25+ |
Élj aktív életet! |
Élethosszon át tartó, aktív, röplabdás élet! |
Bármely |
Forrás: www.hunvolley.hu – MRSZ - Az LTAD-modell szakaszai
A RÖPLABDÁZÁSHOZ SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK
Akár kezdő, akár tapasztalt játékos vagy, a megfelelő felszereléssel a legjobb teljesítményt nyújthatod majd a pályán!
A biztonság az első! Amikor azt fontolgatod, hogy mit vegyél meg először, gondolj a lehetséges sérülések megelőzésre is.
Ajánlott felszerelés:
- Rövidnadrág
- Röplabdazokni
- Póló
- Lányoknak sportmelltartó
- Karvédő, ujjvédő huzat (ujjheveder)
- Térdvédő
A röplabda térdvédők megelőzik a sérüléseket. Érdemes az életkornak és tapasztalatnak megfelelően választani. A fiatalabb sportolóknak például vastagabb betéteket kell használniuk, mivel kevesebb tapasztalattal rendelkeznek. Az idősebb, több tudással rendelkező sportolók vékonyabb térdvédőket is választhatnak. A térdvédő megelőzi a zúzódásokat és a sérüléseket. A térdvédőnek kényelmesen kell illeszkednie a lábszárra!
- Bokarögzítő
A röplabdázókkal kapcsolatos leggyakoribb sérülés a bokaficam. A probléma elkerülése érdekében bölcs dolog befektetni egy jó bokarögzítőbe. Mivel a bokarögzítők bizonyítottan 40 százalékkal csökkentik a sérülések számát, egyes röplabdacsapatok edzői kötelezővé is teszik őket. Stabilitást biztosítanak a bokának anélkül, hogy megakadályoznák az aktív sportolást.
- Röplabdacipő
A röplabdacipő gumitalpú, hogy maximális tapadást biztosítson. Ezeket a cipőket úgy tervezték, hogy védjék a bokát az oldalirányú mozgás során. A cipők elülső párnázása vastag, így a lábak nem fájdulnak meg a folyamatos lábmozgás, felugrás során.
- Sporttáska a felszerelésnek
Forrás: Saját készítés
MIT SPORTOLJON A GYEREK A RÖPLABDA MELLETT?
A röplabda mellett ideális kiegészítő sport az úszás, a futás, a karate, a kung-fu, a taekwondo.
Fiúk esetében még szóba jöhet a futsal vagy a labdarúgás is.
A rendszeres gimnasztika, az atlétika mozgáselemei szintén ideálisak a röplabdázók fejlesztésére. (Forrás: MRSZ)
A RÖPLABDA LABDA
A labda mondhatni a legfontosabb kelléke a játéknak. Egy jó minőségű labda nem csípi a kezet és nem okoz különösebb kézfájdalmat az ütések során. Ha a játékot zárt térben játszák, a bőrlabda lehet a legjobb választás.
A szabadban viszont a bőrlabda kevésbé használható, mert elázhat és megsérülhet (lekophat, kiszakadhat, megkarcolódhat). Kültéri játékhoz főleg szintetikus labda ajánlott.
MIÉRT JÓ A RÖPLABDA? - BEFEJEZÉS
A röplabda számtalan előnyt kínál, többek között fejleszti a fizikai erőnlétet, a teljes izomzatot, a szív- és érrendszert, a koordinációt, a gyorsaságot, a mozgékonyságot, a csapatmunkát, a stratégiai gondolkodást, a gyors döntéshozatali képességet és a sportszerűséget.
Akár szabadidős formában, akár versenyszerűen játszák, a röplabda izgalmas lehetőséget biztosít arra, hogy a gyerekek felfedezzék a sportolás olyan formáját, amely során életre szóló barátságokat köthetnek, és hasznos életvezetési készségeket sajátíthatnak el.
HOL LEHET RÖPLABDÁZNI BUDAPESTEN? - RÖPLABDA EDZÉS GYEREKEKNEK BUDAPESTEN
ELTE röplabda szakosztály
https://www.beac.hu/sport/roplabda
VASAS SC
https://www.vasassc.hu/sportolj/18
PRSC
https://www.palotaroplabda.hu/
CASTOR SE
https://www.castorse.hu/roplabda-gyerekeknek-xi-ker/
Magyar röplabda szövetség oldala:
Röplabda szabályok:
https://hunvolley.hu/wp-content/uploads/Roplabda-hivatalos-jatekszabalyai-2021-2024.pdf
----------------------------------------------------------------------------
Még több sportról szóló cikk az Értékmarketen:
- Mit sportoljon a 12 éves gyerek? - Sportok 12 éveseknek
- Sportok listája gyerekeknek - Csapatsportok
- Szabadtéri sportok jótékony hatásai - Egy csapatsport, a futball
- A labda fejlesztő hatása - Hogyan fejleszti a gyerekeket?
- Strandröplabda - Edzés és remek kikapcsolódás egyben
- Mi az a futsal? - Minden, amit erről a sportról tudnod kell
- Milyen focilabdát vegyek? - Teljeskörű útmutató.
- Teremfoci és egyéb beltéri sportok - Sportolási lehetőségek ősszel
- Edzéstervek - Csapatsportokra való felkészülés
- Adidas fussballliebe - A labdarúgó EB hivatalos meccslabdája
- Különleges sportok kerekesszékkel – Sportok mozgáskorlátozottaknak
- Paralimpia - 10+1 meglepő tény, amiről talán te sem tudtál
- Lamine Yamal: Spanyolország új csodagyereke nyerte az EB fiatal játékosa címet
- Sportolás nyaralás alatt is - Hogyan tartsd magad formában?
- Fényvédelem nyáron - Sportolás közben is védd a bőröd!
- Híres focisták, akik február 14-én, Valentin-napon születtek